30 Ekim 2009 Cuma

Hastanenin 'hasta kabul edemem'ine son

Özel ve kamu hastanelerinin acil servislerinin işleyişinin yeniden düzenlendi. Düzenlemeyle hastanelerin ''vakayı kabul etmiyorum'' gibi bir lüksü kalmayacak. Acil serviste hastanın aciliyetine göre alanlar belirlenecek.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Koç, özel ve kamu hastanelerinin acil servislerinin işleyişinin yeniden düzenlendiğini belirterek, bu düzenlemeyle hastanelerin ''vakayı kabul etmiyorum'' gibi bir lüksünün olmayacağını bildirdi.

Antalya'nın Belek beldesinde düzenlenen 5. Türkiye Acil Tıp Kongresi'ne katılarak, acil tıp uzmanlarına 16 Ekimde yayımlanan ''Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ'' hakkında bilgi verdi.

Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada da, Sağlık Bakanlığının tebliği uyarınca iki ay içerisinde kamu, üniversite ve özel hastanelerin acil servislerinin aynı standarda getirileceğini hatırlattı. 112 komuta merkezlerinin acil vakalarla ilgili tek yetkili olacağı sistemle artık acil hastaların hastane hastane dolaştırılmayacağına işaret eden Koç, şunları kaydetti:

''Yayımlanan tebliğ ile özel ve kamu hastanelerin tümünün acil servislerinin işleyişlerine yeniden düzenleme getirildi. Acil servisler fiziki mekan şartlarından, tıbbi donanımlarına ve insan kaynaklarına kadar standardize edilecek. İl sağlık müdürlükleri bünyesinde kurulan komisyonlar, iki ay içerisinde tüm hastanelerin acil servislerini gözden geçirerek seviyelendirecek.

Hastanelerin hasta kapasitesi, vakaların özelliği ve branşlara göre ağırlıklı oranı, fiziki şartları, bulundurduğu malzeme, tıbbi donanım ve personelin niteliği, hizmet verdiği bölgenin özellikleri, bulunduğu konum, bünyesinde faaliyet gösterdiği sağlık tesisinin statüsü gibi ölçütler dikkate alınarak üç ayrı seviyeye ayrıldı. Bu şekilde komuta merkezi acil hastaları, hastanenin sahip olduğu şartları göz önünde bulundurarak sevk edecek.''

NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?

Koç, Sağlık Bakanlığının karadan ambulans sayısını artırarak ve hava ambulansları ile paletli ambulansları devreye sokarak hastaya ulaşma süresini il merkezlerinde 8, köylerde ise 25 dakikaya indirdiğini vurguladı.

Tüm bunlara ve hastanelerin yoğun bakım yatak kapasitelerinin artırılmasına rağmen, koordinasyonsuzluk nedeniyle acil vakalarda zaman kayıpları yaşanabildiğini dile getiren Koç, şöyle konuştu:

''Özellikle vaka alındıktan sonra bir hastaneden diğerine nakil esnasında ciddi sıkıntılar oluşabiliyor. Bunların çözümü için üniversite, özel sektör ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinin tümünü yönetecek, koordine edecek bir komuta kontrol merkezine gerek vardı. Bu düzenlemeyle 112 Komuta Merkezini yetkili kılıyoruz. 112 merkezindeki ilgili kişi, vakanın tedavisinin hangi hastanede yapılacağına dair kanaatini ortaya koyacak ve o hastaneyi belirledikten sonra hastayı sevk edecek.

Hastanelerin, 'vakayı kabul etmiyorum' gibi bir lüksü olmayacak çünkü kendisine verilen rol, sorumluluk bu. Yaşanan vakalara baktığımız zaman esas problemin iletişimsizlik ve koordinasyonsuzluktan kaynaklandığını görüyoruz. Acil bir hastanın tedavisiyle ilgili ciddi donanımlı hastanelerimiz olmasına rağmen vakanın oraya ulaştırılmasında sıkıntı oluyor.''

ACİLLERDE NE DEĞİŞECEK

Koç'tan alınan bilgiye göre, hastaları acil servislerde sağlık ekipleri karşılayacak. Sağlık ekipleri, hastaların şikayetlerini dinleyerek önceliklerini belirleyecek. Tedavide öncelikli hastalar ''sarı'' alana, daha acil olanlar ise ''kırmızı'' alana alınacak. Ayakta başvuran hastalar ise ''yeşil'' alanda doktor bekleyecek.

Tetkik ve tahliller için gerekli numuneler hastaların bulunduğu yerde alınarak, görevli personel tarafından ilgili birimine ulaştırılacak. Hastalara görüntüleme birimlerine de sağlık personeli ya da hostesler refakatinde gidecek.

Acil servisin kurulu bulunduğu sağlık tesisinde aynı uzmanlık dalından 6 ve üzeri sayıda uzman doktorun görev yaptığı branşlarda her bir uzmanlık dalı için acil branş nöbeti düzenlenecek. Doktorlar branş nöbetlerini servislerde değil acil servis bünyesinde oluşturulacak muayene odalarında tutacakl

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder