30 Ekim 2009 Cuma

H1N1 AŞI TAKVİMİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI (28 Ekim 2009 / Saat 15.00)

H1N1 AŞI UYGULAMASI VE TAKVİMİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA
(28 Ekim 2009 / Saat 15.00)

Bugün bazı gazetelerimizde yer alan “Devletin Zirvesine Öncelik”, “İsteyene Spreyli Aşı Yapılacak” ve “Milletvekillerine VIP Aşı” başlıklı haberler kamuoyumuzu yanıltıcı, yürüttüğümüz hassas süreci zedeleyici; sosyal ve toplumsal sorumluluktan uzak yaklaşımlarla yapılan ve doğru olmayan haberlerdir.

H1N1 Aşı Uygulamaları ve Takvimi ile ilgili aşağıdaki açıklamamızın bu paralelde değerlendirilmesini istirham ediyoruz:

1-H1N1 aşılarının ülkemize gelen ilk partisinden alınan numunelerin Hıfzıssıhha Laboratuarlarımızdaki ön ve son kontrolleri tamamlanmıştır. Bütün sonuçlar olumlu olarak çıkmıştır.
2-İlk aşı uygulamaları sağlık personelimiz ve hacı adaylarımıza yapılacaktır.
3-Uygulamanın sağlık personelimize başlatılması hususunda gerekli bilgilendirme çalışmaları, hazırlıklar ve aşıların bütün sağlık merkezlerimize ulaştırılması çalışmaları hızla sürdürülmektedir.
4-Sağlık personelimizin aşı uygulaması 2 Kasım 2009 Pazartesi günü başlayacaktır.
5-Sayın Bakanımız, Bakanlık Bürokratlarımız, bilim adamlarımız ve sağlık personelimizin aşılanmaları ile ilgili çeşitli görüntüler ve fotoğraflar Müşavirliğimiz tarafından temin edilerek bütün medya kuruluşlarımıza aynı anda servis edilecektir.
6-Milletvekillerimize VIP aşı uygulaması veya Devletin zirvesine öncelik diye bir husus kesinlikle söz konusu değildir. İsteyene spreyli aşı uygulanacak bilgisi de tamamen gerçek dışıdır.
7-Türkiye’deki H1N1 Aşı uygulaması ve takvimi tamamen Pandemi Bilim Kurulu’nun verdiği kararlara göre planlanmakta ve icra edilmektedir.
8- Bakanlığımız şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da süreçle ilgili bütün gelişmeleri acil, hızlı, açık ve şeffaf bir biçimde medyamızda paylaşmaya devam edecektir.

Bakanlığımızca yapılacak açıklamalar dışında spekülatif bilgilere ve haberlere itibar edilmemesini bekliyor, ülkemiz ve insanımız adına çok önemli olan bu sosyal ve toplumsal sürece verdiğiniz olumlu katkılar için bir kere daha teşekkür ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder